Linux Mint İndir

 • 0
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
 • Lisans Ücretsiz
 • ÜreticiMint
 • İşletim Sistemi L
 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%

Linux Mint Ücretsiz bir linux işletim sistemi olan ubuntu ve debian esas alınarak geliştirilen linux işletim sistemi dağıtımlarından birisidir. İndireceğiniz Mint  64 bittir. İndireceğiniz Dosyanın adı linuxmint-18.2-cinnamon-64bit.isodur ve dvd versiyonudur.

linux mint cinnamon indir (2)Linux işletim sistemleri tamamen özgür yazılımlardır ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. İso dosyası şeklinde indireceğiniz bu dosyayı cdye yazdırabilir veya usb bellek ile root ederek kullanabilirsiniz.

Linux Mint, Ubuntu ve Debian temel alınarak geliştirilen, masaüstü kullanıcılarına yönelik bir Linux dağıtımıdır. Linux Mint, “güçlü ve kullanımı kolay hem de modern, şık bir işletim sistemi” olmayı hedeflemektedir.

Linux Mint, DistroWatch sitesinde, sayfası en çok tıklanan dağıtımlar listesinde 2011 yılından beri birinci sırada yer almaktadır.Linux Mint web sitesinde, Linux Mint’ın, Windows, MacOSX ve Ubuntu işletim sistemlerinden sonra dünyada en çok kullanılan 4. masaüstü işletim sistemi olduğu ifade edilmektedir.

Ana sürüm olarak, bizzat Linux Mint ekibi tarafından geliştirilen Cinnamon masaüstü ortamı ile MATE masaüstü ortamını içeren sürümleri yayınlamaktadır. Ayrıca KDE ve Xfce masaüstü ortamlarını içeren sürümleri de seçenek olarak sunulmaktadır.

Ubuntu daha çok ABD yasaları gereğince, Debian ise GNU felsefesi nedeniyle; Java, Adobe Flash MP3, DVD, DivX, Flash gibi ortamları kullanabilmek için gereken ancak lisans kısıtlamalarına sahip eklentileri kurulum dosyasında bulundurmazken Linux Mint, kullanıcılara söz konusu eklentileri içeren ve içermeyen iki ayrı sürüm sunmaktadır. Bahsedilen eklentileri içermeyen sürümü temin eden kullanıcılar da isterlerse Linux Mint kurulumu esnasında ilgili seçeneği işaretleyerek söz konusu paketleri İnternetten indirerek yükleyebilirler, ayrıca kurulumdaki bu aşamayı atlayan kullanıcılar da söz konusu ekletnileri daha sonra paket depoları üzerinden birkaç tıkla indirip yükleyebilirler.
Dağıtımın ilk sürümü 27 Ağustos 2006’da yayınlanmıştır. Teknik olarak Ubuntu’nun paket kaynaklarını bundan başka kendileri tarafından değişiklik içeren ek paketleri kullanmaktadır.

Geliştiricileri, Ubuntu tabanının terk edip Debian tabanına geçme amacıyla 7 Eylül 2010’da Debian tabanlı ve Ubuntu’dan bagımsız bir sürüm olan Linux Mint Debian Edition’ı (LMDE) duyurmuşlardır.

LMDE’nin Cinnamon ve Mate Masaüstü ortamlarını içeren 32 ve 64 bitlik güncel ISO kalıpları Mart 2013 tarihinde yayınlanmıştır. LMDE’nin Ocak 2014 itibari ile Güncelleme Paketi 8. sürümü test depolarına alınmıştır.  Linux Mint Debian Edition 2014.03 kararlı sürümü 3 Mart 2014 tarihinde duyurulmuştur.

LMDE 2. sürümü Betsy ile birlikte Debian testing tabanından, Debian stable tabanına geçmiştir. Böylece bu sürümle birlikte LMDE yarı yuvarlanan yapısını kaybederek, LTS sürüm özelliği kazanmıştır. LMDE 2 Betsy’nin Cinnamon ve Mate masaüstü sürümlerini içeren ISO dosyaları 10 Nisan 2014 tarihinde yayınlanmıştır.
Linux Mint, büyük ölçüde açık kaynak ve özgür yazılımlardan oluşmaktadır. Bununla birlikte MP3, DVD, DivX, Adobe Flash ve Java oynatmak için gerekli bazı sahipli lisanslara sahip kodlayıcı-kodçözücüler hazır yüklü indirilebilir. Linux Mint web sitesinde “Download” bölümünde görülebileceği üzere kullanıcılara; söz konusu sahipli eklentileri içeren ve içermeyen iki ayrı sürüm sunar.  Linux Mint, öntanımlı olarak sahipli herhangi bir sürücü içermez.
Ana sürüm olarak, bizzat Linux Mint ekibi tarafından geliştirilen Cinnamon masaüstü ortamı ile MATE masaüstü ortamını içeren sürümleri yayınlamaktadır. Ayrıca KDE ve Xfce masaüstü ortamlarını içeren sürümleri de seçenek olarak sunulmaktadır. Cinnamon; geleneksel bilgisayar masaüstü kullanımı ön plana çıkaran, özelleştirilebilirliği yüksek, sade ve esnek bir masaüstü ortamı olarak tanımlanabilir. Cinnamon, GNOME-3’den çatallanarak geliştirilmeye başlanmıştır. MATE ise Gnome-2’den çatallanarak geliştirilen bir masaüstü ortamıdır.
Yazılım Yöneticisi, Güncelleme Yöneticisi, Ana Menü, Dil Yöneticisi, Sürücü Yöneticisi, Giriş Ekranı (MDM) Yöneticisi, Yedekleyici gibi kendine özgü çeşitli araç ve yazılımlar içerir.
Ubuntu yazılım depolarını kullanır. Ubuntu paket depoları ile uyumludur.

Linux Mint uluslarası alanda geniş bir katkıcı topluluğa sahiptir. Tamamen gönüllülerden oluşan geliştirici ağı ve yine gönüllülerin kurduğu yerel destek siteleri ile yerel dillerde destek verilmekte ve tercüme çalışmalarına katılım sağlanmaktadır.
Linux Mint Türkiye çatısı altında Mint kullanıcılara ve kullanıcı adaylarına Forum sayfası üzerinden Türkçe destek verilmektedir.

Türkiye Topluluğunca yapılan çeviri çalışmaları sonucunda %100 Türkçe Linux Mint araçları desteği sağlanmış durumdadır.

Başlangıçta Linux Mint herhangi bir sürüm döngüsünü takip etmemiştir. 5. sürümden itibaren Ubuntu’nun 6 aylık sürüm döngüsü takip edilmiştir.

 

 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
Devamını OkuGizle
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar
 • Dısqus Yorumlar