Bad Rabbit Nedir Nasıl Kaldırılır ?

  • 0/5
  • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%

Bad Rabbit Remove, Bad Rabbit Nedir Nasıl Çalışır, Genel Bilgi

Bad Rabbit yani türkçe söyleyecek olursak kötü tavşan son zamanlarda interneti kasup kavuran zararlı içerikli bir yazılımdır. Bilgisayarınızdaki bilgileri şifreler ve siz ödeme yapmayana kadar kullanmanıza izin vermez. Kişisel ve içeriğinde önemli bir şey barındırmayan bir ev bilgisayarı için çokta önemli görünmeyen bu olay çoğu iş bilgisayarında inanılmaz tahribatlar bırakmaktadır. Geleneksel olarak kullanılan hiçbir antivirüs yazılımı veya hijackthis türü manuel uygulamalar ile kaldırılması mümkün olmayan ve zarar görmeden kurtulmanızın neredeyse mümkün olmadığı yeni dönem bir zararlı içerik olarak karşımıza çıkan Bad Rabbiti kaldırmak için dünyanın en ünlü uzmanları çok sıkı bir şekilde çalışıyorlar ama çokta sonuç alınabildiğini malesef söyleyemeyeceğim. CryptoLocker  tarzında ama daha gelişmiş olduğunu söyleyebileceğimiz bad rabbiti engellemek mümkündür.

Daha önceki örneklerde gördümüz üzeri şifreleme üzerine kurgulanmış zararlı içerikler Antivirüs yazılımları ile  engellenememektedir. 

Öncelikle Bad Rabbit sizden ne istiyor diye baktığımızda 0,05 bitcoin istediğini görüyoruz. Komik bir rakam gibi görünsede bitcoin artık çok değerli ve bunun Tl karşılığı 1.000 Tl olarak karşımıza çıkıyor. Verileriniz önemliyse riske girilmeyecek bir tutardır. Ama Uzmanlar parayı ödememeniz konusunda uyarıyorlar.

Eğer yazılımın bulaştığı talihsiz kişilerden iseniz işte yol haritanız;

Öncelikle fidyeyi ödemek istiyorsanız bilgisayarınıza bırakılan notta uzantısı onion olan ve normal bir tarayıcı ile giremeyeceğiniz derin web olarak tabir edilen alana girmeniz gerekmektedir. Derin webe girmek için Tor tarayıcıyı kullanabilirsiniz. Tor İndirmek için tıklayınız.

İstenilen adrese girdikten sonra size özel bir parola verilecektir bu parolayı fidyeyi ödemekte kullanacaksınız.  Ülkemizde henüz çok fazla hasar bırakmasada dünya genelinde özellikle rusyada çok büyük bir kitlenin etkilendiği görülmektedir.

Peki Bad Rabbitten Nasıl Kurtuluruz. 

Bad Rabbit, Büyük güvenlik şirketlerinin yaptığı analizlere göre kendisini Adobe Flash dosyası olarak gösteren bir yazılımı indirdikten sonra hiçbir antivirüs yazılımının farketemediği arka plan dosyaları çalıştırarak sisteminizi ele geçiriyor. Kurulum yapmanıza gerek yok sadece dosyayı indirmeniz sisteminizin ele geçmesine olanak tanıyor. Bu nedenle adobe flash player ihtiyacınız var ise mutlak suretle güvenilir bir kaynaktan indirmelisiniz.

Dosyayı indiren kullanıcılar farketmeden yazılım arka planda 1dns.control.com adresinde kendisini buluyor ve iş işten geçmiş oluyor. Söz konusu adres her ne kadar kapatılmaya çalışılsada malesef bir şekilde tekrar aktif olmayı başarıyor.

Bu nedenle flash player ihtiyacınız var ise güvenilir bir kaynaktan olmadığı halde kendisini indirmeye çalışıyor isede kesinlikle kabul etmeyin. Güvenilir ve güncel bir internet tarayıcısı kullanın.

Unutmayınız Veri Güvenliği önemlidir 

 

 

  • 0/5
  • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar