Android İçin Kıble Bulma Uygulaması

 • 0
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
 • Lisans Ücretsiz
 • ÜreticiResul Dilsiz
 • İşletim Sistemi A
 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%

Android için kıble bulucu, kıble bulmaya yardımcı uygulama, Uygulama sizin konum bilgilerinizi kullanarak bir pusula gibi kıbleyi gösterir.  Ücretsiz olan bu uygulama ile nerede olursanız olun kolaylıkla kıblenin yerini bulabilirsiniz. Android için geliştirilen En iyi kıble bulma uygulamalarından birisidir. İçerisinde barındırdığı özellikleri sayesinde pusula gibi çalışır tek farkı ise kuzeyi değil kıbleyi göstermesidir.

Ücretsiz Kıble Bulucu, bizi Müslümanların namaz kılmadan önce yönelmeleri gereken Mekke’deki Kabe’ye yönlendirir. Uygulama GPS uydularından, İnternet erişim IP’nizden veya hücresel yayın bilginizden faydalanarak dünya üzerindeki konumunuzu belirlemeye çalışır. Uygulama ayarlarında belirlenmiş mesafeden daha hassas belirlenen konum geçerli kabul edilir ve uygulama tarafından kullanılır. Bundan sonra uygulama World Magnetic Model tarafından sağlanan algoritma ve katsayıları kullanarak manyetik sapmayı hesaplar. Bu hesaplamayı yaptıktan sonra bulunduğunuz yerde ve zamanda, manyetik Kuzey ile coğrafi Kuzey arasındaki fark açısını bilir. Nihayetinde de cihazınızdaki pusulayı kullanarak kıblenin bulunduğu yönü bildirir.

Bir sebepten dolayı yerinizi sabitleyemiyorsanız, uygulamanın içinde bulunan veri tabanından dünya üzerindeki konumunuzu seçebilirsiniz. 2012 yılı itibari ile nüfusu 15 binden yüksek olan tüm merkezler uygulamanın veri tabanında bulunmaktadır.

Pilinizi az tüketmek veya hızlıca yerinizi belirlemek için, bu veri tabanından seçim yapabilirsiniz. Kabe’ye çok yakın değilseniz, mesela Mekke şehrinde değilseniz, açıkçası yerinizi sabit seçmek ile yapacağınız hata miktarı ihmal edilebilir seviyede olacaktır.

Yer belirleme metotlarından birini kullandıysanız, sabitlemenin peşine uygulama, beş en yakın yerleşim merkezini hesaplayarak size gösterecektir. Böylece yerinizin doğru tespit edildiğini kontrol edebileceksiniz.

Manyetik sapma, yerin ve zamanın bir fonksiyonudur. Dünya üzerinde hareket ettikçe ve zamanla değişecektir. Manyetik sapmanın nasıl değişeceği ile ilgili ABD’nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Başkanlığı tarafından bir tahmin yapılmıştır. Kurumun sağladığı katsayılar ve formülasyon uygulamaya dahil edilmiştir. Bu tahminlerin geçerliliği 2020 yılına kadardır. Yani, 2020 yılına yaklaştığımızda uygulamayı güncellemeniz gerekecektir.

kıble bulucu

 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
Devamını OkuGizle
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar
 • Dısqus Yorumlar