Android Studio indir

 • 0
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
 • Lisans Ücretsiz
 • ÜreticiGoogle
 • İşletim Sistemi W
 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%

Android Studio Android için resmi IDE

Android Studio , Android cihazlarda kullanılan uygulamaları oluşturmak için kullanabileceğiniz google tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir uygulama yapma programıdır.

Dünya standartlarında kod düzenleme, ayıklama, performans takım, esnek yapı sistemi ve bir anlık yapı / dağıtma sistemi tüm benzersiz ve kaliteli uygulamalar inşa odaklanmak için izin verir.

Android Studio dayanan, Android uygulama geliştirme için resmi tümleşik geliştirme ortamı (IDE) IntelliJ IDEA . IntelliJ güçlü kod editörü ve geliştirici araçları üzerine, Android Studio gibi Android uygulamalarını, oluştururken verimliliğinizi arttırmak daha çok özellik sunuyor:

 • Esnek bir Gradle-yapı sistemi esas Hızlı ve zengin özellikli emülatörü Tüm Android cihazlar için gelişebilir bir birleştirilmiş ortam Anında Çalıştır Yeni bir APK oluşturulmadan koşu uygulamasında değişiklikler yapmak için,
 • Kod şablonları ve GitHub entegrasyon ortak uygulamasının özelliklerini ve ithalat örnek kod oluşturmanıza yardımcı,
 • Kapsamlı test araçları ve çerçeveler,
 • Lint araçları performans, kullanılabilirlik, sürüm uyumluluğu ve diğer sorunları yakalamak için
 • C ++, NDK desteği
 • Dahili desteği Google Cloud Platform , kolaylaştırılmış olur Google Bulut Mesajlaşma ve App Engine entegre etmek

Bu sayfa temel Android Studio özelliklerine bir giriş sağlar. Son değişikliklerin bir özeti için bkz Android Studio Sürüm Notları .

 

Proje Yapısı


1. Şekil Android görünümünde proje dosyaları.

Android Studio her proje kaynak kod dosyaları ve kaynak dosyaları ile bir veya birden fazla modül içeriyor. modüllerin tipleri şunlardır:

 • Android uygulama modülleri
 • Kütüphane modülleri
 • Google App Engine modülleri

projenizin anahtar kaynak dosyalara hızlı erişim sağlamak için şekil 1. Bu görüş modülleri tarafından düzenlenen gösterildiği gibi, varsayılan olarak Android Studio, Android proje görünümünde proje dosyalarını görüntüler.

Tüm yapı dosyaları altında en üst düzeyde görülebilir Gradle Script ve her uygulama modülü aşağıdaki klasörleri içerir:

 • tezahür : İçeren AndroidManifest.xmldosyayı.
 • java : JUnit test kodu ile birlikte Java kaynak kod dosyalarını, içerir.
 • res : Böyle bir XML düzenleri, UI dizeleri ve bitmap görüntüler olarak olmayan tüm kod kaynaklarını içerir.

Diskte Android proje yapısı bu düzleştirilmiş temsil farklıdır. Projenin gerçek dosya yapısını görmek için seçiniz Project adlı Proje açılır (Şekil 1’de, o kadar gösteriyor Android ).

Ayrıca uygulama geliştirme spesifik özelliklerine odaklanmaya proje dosyalarının görünümünü özelleştirebilirsiniz. Örneğin, seçme Sorunlar projenizin görünümünü böyle bir düzen dosyasında etiketi kapanış eksik XML öğesi olarak herhangi tanınan kodlama ve sözdizimi hatalarını içeren kaynak dosyalarına bağlantılar görüntüler.

Şekil 2. problemli bir düzen dosyasını gösteren Sorunları görünümünde proje dosyaları.

Daha fazla bilgi için, bkz Yönetme Projeleri .

 

Kullanıcı Arayüzü


Android Studio ana pencere şekil 3’te tanımlanan birçok mantıksal alanların oluşur.

Şekil 3. Android Studio ana penceresi.

 1. Araç çubuğu uygulamanızı çalıştıran ve Android araçları başlatılması dahil olmak üzere bir yelpazede, yürütmek sağlar.
 2. Gezinti çubuğu projeniz ve düzenleme için açık dosyalar arasında gezinmek yardımcı olur. Bu görünür yapının daha kompakt bir görünüm sağlar Proje penceresinde.
 3. Editör penceresi oluşturmak ve kodunu değiştirmek yerdir. Geçerli dosya türüne bağlı olarak, editör değiştirebilir. Bir düzen dosyasını görüntülerken Örneğin, editör Düzen Editör görüntüler.
 4. Araç penceresi çubuğu IDE Pencerenin dışında çalışır ve genişletmek veya bireysel araç pencereleri daraltmak için izin düğmeler içerir.
 5. Araç pencereleri proje yönetimi, arama, sürüm kontrolü, ve daha fazlası gibi belirli görevlere erişim sağlar. Bunları genişletmek ve bunları daraltabilirsiniz.
 6. Durum çubuğu Projenizin durumunu ve IDE kendisi, hem de herhangi bir uyarı veya mesajları görüntüler.

Sen gizleme veya araç çubukları ve araç pencereleri hareket ettirerek kendinize daha fazla ekran alanı vermek üzere ana penceresini düzenleyebilir. Ayrıca çoğu IDE özelliklere erişmek için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

Herhangi bir zamanda, kaynak koduna aratabilirsiniz, veri tabanları ile eylemleri, böylece kullanıcı arabiriminin elemanları ve çift basarak Shift tuşuna veya Android Studio sağ üst köşesindeki büyüteç tıklayarak penceresi. Örneğin, size tetiklemek için nasıl unutmuş belirli IDE eylemi bulmak için çalışıyorsanız, bu çok yararlı olabilir.

 

Aracı, Windows

Bunun yerine önceden belirlenmiş perspektifler kullanmak yerine, Android Studio bağlamını izler ve otomatik çalışması gibi ilgili araç pencereleri açar. Varsayılan olarak, en yaygın kullanılan alet pencereleri uygulama penceresinin kenarlarında araç penceresi çubuğuna tutturulmuş.

 • genişletmek veya bir araç penceresi daraltmak için araç penceresi çubuğunda aracın adını tıklayın. Ayrıca, iğneyi sürüklemek kaldırılıncaya takmak ve araç pencereleri ayırabilirsiniz.
 • Geçerli varsayılan araç penceresi düzeni dönmek için tıklayın > Pencere Standart Düzeni Restore veya tıklayarak varsayılan düzenini özelleştirmekVarsayılan olarak Pencere> Mağaza Güncel Düzeni .
 • Göstermek veya tüm araç penceresi çubuğunu gizlemek için, pencere simgesini Android Studio penceresinin sol alt köşesinde bulunan.
 • Belirli bir alet penceresini bulmak için, pencere simgesinin üzerine gelin ve menüden aracı pencereyi seçin.

Ayrıca araç pencereleri açmak için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Tablo 1 en yaygın pencereler için kısayolları görebilirsiniz.

Tablo 1. Bazı yararlı bir araç pencereleri için klavye kısayolları.

Aracı PencereWindows ve LinuxMac
projeAlt+1Command + 1
Sürüm KontrolAlt+9Command + 9
koşShift + F10Kontrol + R
Hata ayıklama+ F9 ShiftKontrol + D
Android MonitörAlt+6Command + 6
Editör dönESCESC
Tüm Aracı Windows’u HideControl + Shift + F12Command + Shift + F12

Tüm araç çubuklarını, araç pencereleri ve editör sekmeleri gizlemek istiyorsanız, tıklayın Görünüm> Oyalama Ücretsiz Modu girin . Bu sağlayan Oyalama Ücretsiz Modu . Dikkat dağıtma Ücretsiz Modu çıkmak için tıklayın Görünüm> Çıkış Oyalama Ücretsiz Modu .

Sen kullanabilirsiniz Hız Arama aramak ve Android Studio’da en aracı pencereler içinde filtrelemek için. Hız Arama’yı kullanmak için alet pencere seçin ve ardından arama sorgusu yazın.

Daha fazla ipucu için bkz Klavye kısayolları .

 

Kod Tamamlama

Android Studio klavye kısayollarını kullanarak erişebilir kod tamamlama, üç çeşidi vardır.

Tablo 2. Kod tamamlama için klavye kısayol.

tipAçıklamaWindows ve LinuxMac
Temel Tamamlamaböylece değişkenler tipleri, yöntemler, ifadeler ve temel önerileri görüntüler. Eğer arka arkaya iki kez temel tamamlanmasını ararsa, özel üyeleri ve sivil ithal statik üyeleri dahil daha fazla sonuç görmek.Kontrol + BoşlukKontrol + Boşluk
Akıllı Tamamlamabağlamına göre ilgili seçenekleri görüntüler. Akıllı tamamlama beklenen tipi ve veri akışlarının farkındadır. Eğer arka arkaya iki kez Akıllı Tamamlama ararsa, zincirler dahil daha fazla sonuç görmek.Control + Shift + BoşlukControl + Shift + Boşluk
bildirimi Tamamlamavb eksik parantez, parantez, parantez ekleyerek biçimlendirme, sizin için geçerli deyimi TamamladıControl + Shift + Enter+ Command Shift + Enter

Ayrıca basarak hızlı düzeltmeleri ve gösteri niyeti eylemleri gerçekleştirebilirsiniz Alt + Enter .

Kod tamamlama hakkında daha fazla bilgi için bkz Kod Tamamlama .

 

örnek kodu bulun

Android Studio Kod örnek Tarayıcı yüksek kaliteli, Google tarafından sağlanan projenizde anda vurgulanan sembol dayalı Android kod örnekleri bulmasına yardımcı olur. Daha fazla bilgi için, bkz örnek kod bulun .

 

Burada Android Studio etrafında hareket etmesine yardımcı olacak bazı ipuçları.

 • Kullanarak son erişilen dosyalar arasında geçiş Son Dosyalar eylemi. Basın Control + D ( Command + E Mac’te) Son Dosyalar eylemi getirmek için. Varsayılan olarak, son erişilen dosya seçilir. Ayrıca bu eylem sol sütunda üzerinden herhangi bir alet penceresine erişebilirsiniz.
 • Kullanarak mevcut dosyanın yapısını görüntüle Dosya Yapısı eylemi. Basarak Dosya Yapısı eylemi getirin Control + F12 ( Command + F12 Mac’te). Bu eylemi kullanarak, hızlı geçerli dosyanın herhangi bir bölümüne gidebilirsiniz.
 • Için arama ve kullanarak proje belirli bir sınıfa gitmek Sınıf üzere Navigasyon eylem. Basarak eylemi getirin Control + N ( Command + O Mac’te). Sınıf gidin deve hörgüçlü, yolları, çizgi gezinmek için, göbek adı eşleme ve daha birçok dahil olmak üzere gelişmiş ifadeleri destekler. Arka arkaya iki kez ararsanız, size proje sınıfları arasından sonuçlarını gösterir.
 • Bir dosyaya gidin veya kullanarak klasörü dosyaya gidin eylem. Basarak eylemi Dosya Şuraya getirin Kontrol + Shift + N ( Command + Shift + O Mac’te). Klasörler yerine dosyaları aramak için, ifadenin sonuna a / ekleyin.
 • Kullanarak adında bir yönteme veya alana gidin gidin Sembol eylemi. Basarak gidin Sembol eylemi getirin Control + Shift + Alt + N ( Command + + Alt + O Shift Mac’te).
 • Basarak imlecin bulunduğu yere sınıfı yöntemini alanını parametre veya beyannameyi başvuran tüm kod parçalarını bul Alt + F7 .

 

Stil ve Biçimlendirme

Düzenlemek üzere kod stili ayarlarında belirtildiği gibi, Android Studio otomatik biçimlendirme ve stilleri uygular. Sekmelerin ve girintiler, boşluklar sarma ve parantez ve boş satırlar için kurallar belirleyerek dahil programlama dili ile kod stil ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Tıklayın kod stil ayarlarını özelleştirmek için Dosya> Ayarlar> Editör> Kod Stil ( Android Studio> Tercihler> Editör> Kod Stil Mac’te.)

IDE otomatik çalışırken biçimlendirme uygular rağmen, ayrıca açıkça çağırabilir Reformasyon Kodu basarak eylem Control + Alt + L ( Opt + Command + Ltuşlarına basarak Mac’te) veya otomatik girinti tüm hatları Ctrl + Alt + I ( Alt + Seçenek + I Mac’te).

Şekil 4. biçimlendirme önce kod.

Şekil 5. biçimlendirme sonra kod.

 

Sürüm Kontrol Temelleri

Android Studio Git, GitHub, CVS, Mercurial, Subversion ve Google Cloud Kaynak Arşivleri dahil sürüm kontrol sistemleri (VCS) ‘ın, çeşitli destekler.

Android Studio içine uygulamanızı aktardıktan sonra, bir depo oluşturmak, istenen sürüm kontrol sistemi için VCS desteğini etkinleştirmek için Android Studio VCS menü seçeneklerini kullanmak sürüm kontrolü içine yeni dosyalar aktarabilir ve diğer sürüm kontrolü işlemleri gerçekleştirmek:

 1. Android Studio itibaren VCS menüsünden tıklayın Sürüm Kontrol Entegrasyonu etkinleştirin .
 2. Açılan menüden, proje kökü ile ilişkilendirmek için bir sürüm kontrol sistemini seçin ve ardından Tamam .

VCS menüsü artık seçtiğiniz sistemine dayanan sürüm kontrol seçenekleri sayısını gösterir.

Not: Ayrıca kullanabilirsiniz Dosya> Ayarlar> Sürüm Kontrol sürüm kontrolü ayarlarını ve değiştirmek için menü seçeneği.

 

Gradle Yapı Sistemi


Android Studio tarafından sağlanan daha Android’e özel yeteneklere sahip yapı sisteminin temeli olarak Gradle kullanan Gradle için Android eklentisi . Bu yapı sistemi Android Studio menüsünden entegre bir araç olarak çalışır ve bağımsız komut satırından. Aşağıdakileri yapmak için inşa sisteminin özellikleri kullanabilirsiniz:

 • , Özelleştirme yapılandırmak ve inşa sürecini uzatmak.
 • Aynı proje ve modülleri kullanılarak farklı özelliklere sahip uygulamanız için birden fazla APK oluşturun.
 • sourcesets genelinde kodunu ve kaynakları yeniden kullanın.

Gradle esnekliğini istihdam ederek, uygulamanın temel kaynak dosyaları değiştirmeden tüm bu elde edebilirsiniz. Android Studio dosyalarını adlandırılır inşa build.gradle. Onlar kullanmak düz metin dosyalarıdır Groovy Gradle için Android eklenti tarafından sağlanan öğelerle yapı yapılandırmak için sözdizimi. Her proje her modül için tüm proje ve ayrı modül düzeyi inşa dosyaları için bir üst düzey inşa dosyası vardır. Varolan projeyi aldığınızda, Android Studio otomatik gerekli yapı dosyaları oluşturur.

Yapı sistemi ve nasıl yapılandırılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bkz Kişisel Oluştur yapılandırma .

 

Varyantlarını İnşa

yapı sistemi tek bir projeden aynı uygulamanın farklı versiyonlarını yaratmaya yardımcı olabilir. Eğer ücretsiz bir sürümü ve uygulamanızın paralı versiyonunu ikisine de sahip yararlı olur, yoksa birden fazla APK dağıtmak istiyorsanız Google’da farklı cihaz konfigürasyonları Play.

Varyantları inşa yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için bkz Yapılandırma Gradle oluşturur .

 

Çoklu APK Destek

Çoklu APK desteği verimli ekran yoğunluğunu veya ABI dayalı birden fazla APK oluşturmanıza olanak sağlar. Hala onlara tek bir varyasyonunu; düşünme ve deneme APK, javac, dx ve ProGuard ayarlarını paylaşmaya izin verirken Örneğin,, hdpi ve mdpi ekranı yoğunlukları için bir uygulamanın ayrı APK’larınızı oluşturabilir.

Çoklu APK desteği hakkında daha fazla bilgi için, okumak Çoklu APK’larınızı oluşturun .

 

Kaynak küçülme

Android Studio küçülen Kaynak otomatik paket uygulama ve kütüphane bağımlılıkları kullanılmayan kaynaklar kaldırır. Başvurunuz kullanıyorsa Örneğin, Google Play Hizmetleri , Google Drive işlevselliğine erişmek için, ve şu anda kullanmıyorsanız , Google ile Oturum Açma , daha sonra çeşitli çekilebilir varlıkları kaldırabilirsiniz küçülen kaynak SignInButtondüğmeleri.

Not: Kaynak Böyle ProGuard olarak kod küçülen araçları ile birlikte çalışmalarını küçülen.

Kodunu ve kaynakları daralan hakkında daha fazla bilgi için bkz Kodunuzu ve Kaynakları Küçült .

 

Bağımlılıkları Yönetme

Projeniz için bağımlılıklar ada göre belirtilmiştir build.gradledosyaya. Gradle bağımlılıkları bulma ve Yapınızda kullanılabilir hale ilgilenir. Eğer modül bağımlılıkları, uzaktan ikili bağımlılıklar ve yerel ikili bağımlılıkları ilan edebilir build.gradledosyası. Android Studio varsayılan olarak Maven Merkez Deposu kullanmak projeleri yapılandırır. (Bu yapılandırma projesi için üst düzey inşa dosyasına dahil edilir.) Bağımlılıkları yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için, okumak yapılandır Varyantları kurmak .

 

Ayıklama ve Profil Araçları


Android Studio hata ayıklama size yardımcı olur ve satır içi hata ayıklama ve performans analiz araçları da dahil olmak üzere kod performansının artırılmasına.

 

Satır içi ayıklama

referanslar, ifadelerin ve değişken değerlerin satır içi doğrulama ile ayıklayıcı görünümünde kod yürüyüş dönüşümlerini artırmak için satır içi hata ayıklama kullanın. Satır içi ayıklama bilgileri içerir:

 • Satır içi değişken değerler
 • Seçilen bir nesneyi referans başvurulursa nesneleri
 • Yöntem dönüş değerleri
 • Lambda ve operatör ifadeleri
 • İpucu değerler

Şekil 6. Bir satır içi değişken değer.

Satır içi hata ayıklamayı etkinleştirmek için, içinde hata ayıklama penceresinde, tıklayın Ayarlar ve onay kutusunu seçmek göster Inline Değerleri .

 

Performans monitörler

Daha kolay, uygulamanızın bellek ve işlemci kullanımını izlemek ayırmanın nesneleri bulmak, bellek sızıntılarını bulun grafik performansını optimize etmek ve ağ isteklerini analiz için Android Studio performans monitörleri sağlar. Uygulamanızın bir aygıt veya emülatöründe çalışırken, açmak Android Monitör aracı penceresini ve ardından Monitörler sekmesini.

Performans monitörleri hakkında daha fazla bilgi için bkz Android Monitor .

 

Öbek dökümü

Android Studio bellek kullanımını izleme yaparken, aynı anda çöp toplama başlatmak ve bir Android özgü HPROF ikili biçim dosyasındaki bir yığın anlık Java yığın dökümü. HPROF görüntüleyici bellek kullanımı izlemek ve bellek sızıntılarını bulmalarına yardımcı olmak için sınıfları, her sınıf örneklerini ve bir referans ağaç görüntüler.

Yığın döker çalışma hakkında daha fazla bilgiye buradan için bkz Damping ve Java Heap Analizi .

 

Tahsis izci

Android Studio bellek kullanımını izler gibi bellek ayırmayı izlemesine olanak verir. Bellek ayırma Takip belirli eylemleri gerçekleştirmek zaman nesneleri tahsis ediliyor nereye izlemenizi sağlar. Bu tahsisleri bilerek bu eylemlerle ilgili yöntem çağrıları ayarlayarak uygulamanızın performansı ve bellek kullanımını optimize etmenize olanak tanır.

Izleme ve analiz tahsisleri hakkında bilgi için bkz Tahsis Tracker .

 

Veri dosya erişimi

Gibi JumpBox araçları, Systrace , LogCat ve Traceview detaylı uygulama analiz için performans ve hata verilerini üretir.

Mevcut oluşturulan veri dosyalarını görüntülemek için, yakalar aracı penceresi açın. Oluşturulan dosyaların listesinde, verileri görüntülemek için bir dosyayı çift tıklayın. Herhangi sağ tıklayın .hprofstandart onları dönüştürmek için dosyaları .hprofdosya biçimi.

 

Kod denetimler

Programınızı derlemek zaman, Android Studio otomatik yapılandırılmış çalışır Lint ve diğer IDE denetimler kolayca belirlemek ve kod yapısal kalitesi ile doğru sorunlar yardımcı olmak.

Lint aracı doğruluğu, güvenlik, performans, kullanılabilirlik, erişilebilirlik ve uluslararası potansiyel böcek ve optimizasyon iyileştirmeler için Android projenize kaynak dosyaları denetler.

Şekil 7. Android Studio’da bir Lint muayene sonuçları.

Lint kontrollere ek olarak, Android Studio da IntelliJ kod denetimler yapar ve kodlama iş akışını düzene ek açıklamaları doğrular.

Daha fazla bilgi için, bkz Lint ile Kodunuzu artırma ve tiftik aracı .

 

Android Studio Açıklamalar

Android Studio gibi boş işaretçi istisnalar ve kaynak türü çakışmaları gibi böcek, yakalamak için değişkenler, parametreler ve dönüş değerleri için ek açıklamaları destekler. Android SDK Yöneticisi Android Studio ile kullanmak için Android Destek depodaki Desteği-Açıklamalar kütüphanesini paketler. Android Studio kod denetim sırasında yapılandırılmış ek açıklamaları doğrular.

Android ek açıklamaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için bkz Açıklamalar ile Kod Kontrolü iyileştirilmesi .

 

Günlük iletileri

Eğer inşa ve Android Studio ile uygulamanızı çalıştırdığınızda, görüntüleyebilir adb çıktı ve cihaz günlük iletilerini ( logcat tıklayarak) Android Monitor penceresinin altındaki.

Eğer uygulamanızı hata ayıklamak istiyorsanız Android Cihaz Monitor seçeneğini tıklayarak Cihaz Monitor başlatabilir Araçlar> Android’i> Android Cihaz Monitor . Cihaz Monitör Eğer uygulamanızı profilleme cihaz davranışlarını kontrol ve daha fazlası için DDMS araçları komple set bulabileceği yerdir. Aynı zamanda düzenleri optimize etmeye yardımcı Hiyerarşi Görüntüleyici aracını içerir.

 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
Devamını OkuGizle
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar
 • Dısqus Yorumlar