Atasoy Uzaktan Kontrol Programı

Atasoy Uzaktan Kontrol Programı

Lisans
Dil
Dosya Boyutu317 Kb
ÜreticiAtasoy
İşletim Sistemi
Eklenme Tarihi5 sene önce
Kırık link bildir Yorum Yaz
Hemen indir (317 Kb)
715 kez indirildi

Puanlama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(No Ratings Yet)
Loading...
Lütfen Oy Verin
[Toplam : 0 Oyu: 0]

Atasoy Uzaktan Kontrol ProgramıAtasoy Uzaktan Kontrol Programı

Kurulum gerektirmeyen bu portatif program yardımıyla yerel ağınıza bağlı bilgisayarları, ekranları önünüzdeymiş gibi kontrol edebilirsiniz.

Program, uzaktan kontrol edilmek istenen bilgisayarda çalıştırıldıktan sonra “Bağlantı Bekle” butonuna basılır ve parola ekranına, bağlantı isteği yollayacak kişi tarafından girilmesi gerekecek parola girilir.

Uzak bir bilgisayarda bağlantı bekleyen bilgisayara bağlantı isteği yollamak için “Ağdaki bir bilgisayarı kontrol edeceğim” seçeneği seçildikten sonra IP adresi girilir ve Bağlan butonuna basılır. Bağlantı parolası girildikten sonra istek karşı tarafa iletilir ve onaylanırsa bağlantı kurulur. Karşı taraftaki kullanıcı bağlantı isteğine 6 saniye içinde herhangi bir yanıt (onay/ret) vermezse istek otomatik olarak reddedilir.

Üretici Açıklaması

Görüntü Formatı

Kullanıcı karşı taraftan alacağı görüntünün formatını, kalitesini ve boyutunu (görüntünün yeniden boyutlandırılıp boyutlandırılmayacağını ve yeniden boyutlandırılacak görüntünün kaç kat küçültüleceğini/büyütüleceğini) ayarlayabilir. (Yüksek kaliteli görüntü formatı, ağdaki veri trafiğini yoğunlaştırır.)

Kısayol Tuşları

Program bir bilgisayarı uzaktan kontrol ediyorken aşağıdaki klavye kısayolları, ifade edilen işlevleri yerine getirir:

 • CTRL+T: Tam ekran modunu açar/kapatır.
 • CTRL+P: Üst Paneli gizler/gösterir.
 • CTRL+U: Pencereyi, yönetilen bilgisayardan alınan görüntünün tamamı görünecek şekilde (kaydırma çubuklarına gerek bırakmayacak şekilde) en Uygun boyuta getirir. Eğer hesaplanan en uygun boyut ekranın sınırlarını aşıyorsa pencere boyutu değiştirilmez.
 • CTRL+K: Pencere genişliğini ve yüksekliğini izin verilen en Küçük değerlerine ayarlar.
 • CTRL+Fare sol tuş: Fare ile sürükleme işlevinin yerine getirilmesi istenirse farenin sol tuşu, CTRL tuşu basılı iken basılır ve CTRL tuşu ile fare tuşu bırakılır. Fare ile bir sol tıklama daha yapılarak yönetilen bilgisayarda basılı tutulan sol tuşun bırakılması ve sürüklemenin sonlandırılması sağlanır.

Arayüzsüz Mod

Programı ağınızdaki bilgisayarlara istediğiniz her an bağlanabileceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için uzaktan kontrol etmek istediğiniz bilgisayara bu programı yerleştirdikten sonra programın bir kısayolunu oluşturun. Daha sonra bu kısayola arayuzsuzmod:1 parametresi ile aşağıda yer alan parametrelerden amacınıza uygun olanlarını ekleyin ve kısayolu “Başlat > Tüm Programlar > Başlangıç” klasörüne taşıyın. Bu sayede program, bilgisayarda oturum açılır açılmaz bilgisayarın uzaktan kontrol edilmesini sağlamak üzere hazırda beklemeye başlar.

Komut Satırı Seçenekleri

 • “arayuzsuzmod”
  (1: açık, 0: kapalı)
  Programın kullanıcı arayüzünün görünüp görünmeyeceğini belirler. Arayüzsüz mod açıkken (1) program kullanıcı arayüzü olmadan arkaplanda bağlantı beklemeye başlar. Varsayılan değer 0’dır.
  Örnek: arayuzsuzmod:1
 • “parola”
  Programa uzaktan bağlanıldığında istenecek parolayı belirler. Parola, program arayüzsüz modda değilken arayüz kullanılarak belirlenebilir. Varsayılan değer boştur.
  Örnek: parola:”test”
 • “onayiste”
  (1: onay iste, 0: bağlantı isteğini direkt kabul et)
  Bağlantı isteklerinin kullanıcı onayına sunulup sunulmayacağını ve bağlantı kesildiğinde bunun kullanıcıya bildirilip bildirilmeyeceğini belirler. Varsayılan değer 1’dir.
  Örnek: onayiste:0
 • “durdur”
  Program arayüzsüz moddayken programı durdurmak için kullanılır.
  Örnek: durdur
 • “?”, “/?”, “yardim”
  Yardım penceresini görüntüler.

Kısayola Başlangıç Parametreleri Ekleme

Kısayolun üzerine sağ tıklayıp “Özellikler” menüsünü seçtikten sonra açılan pencerede “Hedef” kutusundaki değerin sonuna, aralarda birer boşluk bırakarak başlangıç parametrelerini girebilirsiniz. Örneğin hedef kutusunda aşağıdaki ifadeyi içeren kısayol ile başlatılan Uzaktan Kontrol programı, kullanıcıya herhangi bir arayüz yansıtmadan arkaplanda sessizce bağlantı bekler ve doğru parola girilerek programa bağlantı isteği gönderildiğinde, program kullanıcıyı uyarmadan bağlantı isteğini direkt olarak kabul eder.

"C:\Atasoy\UzaktanKontrol\UzaktanKontrol.exe" arayuzsuzmod:1 onayiste:0 parola:"test"

Bilgisayar Listesi

Eğer programı yerel IP adresleri sabitlenmiş bilgisayarlar üzerinde çalıştıracaksanız, uzaktan kontrol edilecek bilgisayarların IP adreslerini “UzaktanKontrol.txt” isimli bir dosyanın (Yeni bir metin belgesi oluşturup ismini “UzaktanKontrol” olarak değiştirin) içine yazarak her seferinde ip adresi yazmaktan kurtulabilirsiniz. Dosyaya yazılacak her bir satır aşağıdaki 3 formattan birine uygun olmalıdır.

1 [ip adresi]
2 [isim] [ip adresi]
3 [isim] [ip adresi]:[parola]

Listede Türkçe karakter kullanılacaksa UTF-8 kodlaması kullanılmalıdır.

Listenin programda hizalı görünmesi için sabit genişlikli yazı tipi kullanılmıştır. IP adreslerini ve parolaları aynı hizada görüntülemek için isim ile IP adresi arasına istediğiniz kadar boşluk yerleştirebilirsiniz.

Üretici Açıklaması

715 kez indirildi
Halit Vuran