Ubuntu 64 bit indir

 • 0
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
 • Lisans Ücretsiz
 • ÜreticiCanonical Corp
 • İşletim Sistemi L
 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%

Ubuntu Linux 64 Bit versiyonu Ücretsiz indir

Ubuntu, Linux çekirdeğini temel alarak geliştirilen açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Masaüstü, sunucu ve akıllı telefonlara yönelik olarak geliştirilen türevleri bulunur. İlk kararlı masaüstü sürümü Ekim 2004’te yayınlanmış olup günümüzde 40 milyonu aşkın kullanıcı sayısıyla dünya çapında en yaygın kullanılan masaüstü Linux dağıtımı konumundadır.(kaynak) Akıllı telefon ve tabletlere yönelik Ubuntu Touch türevi ise ilk kez Şubat 2015’te piyasaya sürülmüştür. Masaüstü ve sunucular için Ubuntu’nun altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır. Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde “insanlık” anlamına gelir.

Ubuntu 16.04.3 LTS Versiyonunu indireceksiniz.

Ubuntu Wiki Sayfasında Detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Linux

Ubuntu Türkçe Versiyonu

Ubuntu’nun %99’luk kısmı Türkçe dil desteğine sahiptir. Ubuntu ile gelen uygulamaların da birçoğu Türkçe dil desteğine sahiptir. Ubuntu kurulumu sırasında internet bağlantınız olursa Türkçe dil paketleri otomatikman İnternetten indirilerek kurulacaktır. Ubuntu kurulumu sırasında dil paketlerini kurmasanız bile kurulım sonrasında Sistem Ayarları > Dil Desteği (İngilizce: System Settings > Language Support) yolunu izleyerek Türkçe dil paketlerini yükleyebilirsiniz. 

 

Ubuntu Nasıl Kurulur ? 

1. Ubuntu kurulum dosyasını indirin
Down 64px.png
 • Ubuntu evde ve işyerinde kullanmak için tamamen ücretsizdir ve daima öyle kalacaktır. Ubuntu kurmak için tavsiye edilen minimum sistem gereksinimlerini aşağıda belirtilmiştir.
 • Ubuntu için tavsiye edilen minimum sistem gereksinimleri şöyledir:
  • 2 GHz çift çekirdek işlemci
  • 2 GB RAM bellek
  • 25 GB boş sabit disk alanı
  • İnternet erişimi tavsiye edilir

  Gerekli minimum sistem gereksinimlerini karşılayamayan eski bilgisayarlar için, resmi olarak tanınan Ubuntu türevlerinden Lubuntu ya da Xubuntu’yu kullanılabilir. Bu türevleri, hafif bir masaüstü ortamı (LXDE, Xfce) ile geldiklerinden dolayı epey düşük sistem kaynağı tüketirler.

Not: Bazı dönemlerde söz konusu indirme sayfasında iki farklı Ubuntu sürümü yer alabilir. Bu sürümlerden birin yanında “LTS” yazar, bu kısaltma söz konusu sürümün uzun süreli (5 yıl) destek sürümü olduğunu ifade eder. Diğeri ise 9 ay desteklenen, bu süre sonunda desteklenmesi için sürüm yükseltmeyi gerektiren fakat daha güncel olan, ara sürümdür. Hangisini tercih edebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.
“Download” düğmesine tıkladıktan sonra karşınıza, Ubuntu’ya bağışta bulunabileceğiniz bir sayfa çıkacaktır. Burada isterseniz bağışta bulunabilirsiniz ya da doğrudan sayfanın sol altında yer alan “Not now, take me to the download” bağlantısına tıklayarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.
 • İndirdiğiniz .iso uzantılı dosya Windows ortamında bir arşiv (rar, zip vb.) dosyası gibi görünecektir, ancak bu dosyayı kesinlikle WinRar, WinZip gibi programlarla açmaya çalışmayınız.
2. Ubuntu DVD’si ya da USB belleğini hazırlayın
Media-optical-dvd-usb 64px.png
 • İndirdiğiniz Ubuntu kurulum dosyasını isterseniz bir DVD’ye yazdırabileceğiniz gibi bir USB belleğe de yazdırabilirsiniz (USB bellekten kurulum işlemi, özellikle CD/DVD sürücüsü olmayan bilgisayarlar için zaruri bir ihtiyaçtır). Burada DVD ya da USB belleğe yazdırma işlemini alttaki belgelerde belirtilen şekilde yapmalısınız aksi taktirde hazırladığınız DVD ya da USB bellek, açılışta başlatılabilir özellikte olmaz.
 • Ubuntu DVD’si ya da USB belleğini Windows yüklü bir bilgisayarda gerçekleştirebileceğiniz gibi hali hazırda Linux veya bir başka işletim sisteminin yüklü olduğu bir bilgisayarda da gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kuruluma başlamadan önce önemli verilerinizi harici bir aygıta yedeklemenizi tavsiye ederiz.
3. Kuruluma başlayın
Ubiquity 64px.png
 • Hazırladığınız Ubuntu DVD’sini ya da USB belleğini takıp bilgisayarınızı bu DVD ya da USB bellekten başlatın. Bilgisayarı CD/DVD’den ya da USB bellekten başlatma işlemi için açılış ekranındayken, bilgisayarın modeline bağlı olarak; F2, F12, Delete veya Esc gibi tuşlardan biri kullanılarak ilgili menüye ulaşılır. Bu menü üzerinden açılış (boot) önceliği CD/DVD sürücüye ye da USB’ye verilir. Konu hakkında geniş bilgi buraya bakabilirsiniz.
 • Altta bağlantısı verilen kurulum rehberlerinden faydalanarak kurulumu gerçekleştirin. Dilerseniz bilgisayarızdaki mevcut Windows işletim sistemini kaldırmadan Ubuntu’yu yükleyip her iki sistemi de kullanabilirsiniz,
Gtk-info 64px.png
Eğer herhangi bir kurulum sorunu yaşarsanız…Kurulum sorunlarının pek çoğu (kurulumda hata verme, donma gibi) kullanılan Ubuntu DVD’sinin düzgün yazılmamış olmasından ya da indirilen Ubuntu ISO dosyasının İnternetten kaynaklanan sebeplerle düzgün inmemiş olmasından kaynaklanır. Bu ihtimallere karşı şu hususlara dikkat etmelisiniz:

 • İndirdiğiniz ISO dosyasını içeriğini açmamalısınız.
 • İndirdiğiniz dosyanın İnternetten düzgün inmiş olup olmadığını kontrol etmek için md5 kontrolünü yapabilirsiniz. İndirdiğiniz Ubuntu sürümünün orijinal md5 değerini öğrenmek için şu adrese girin, kuracağınız Ubuntu sürümünün adına tıklayın ve açılan sayfada MD5SUMS bağlantısına tıklayın.
 • İndirdiğiniz dosyayı veri diski olarak değil kalıp yazdırma seçeneğini kullanarak yazdırmalısınız, aksi taktirde hazırladığınız DVD, açılışta başlama özelliğine sahip olmaz.
 • Yazdırma işlemini en düşük hızda gerçekleştiriniz.

Kurulum sorunlarının bir bölümü de donanım kaynaklı olabilmektedir. Ubuntu kurulumu sırasında veya kurulum tamamlandıktan hemen sonra; siyah bir ekrana düşme, masaüstünün açılmaması, çizik çizik ya da bozuk bir ekranla karşılaşma gibi bir sorunla karşılaşırsanız ya da içinde “acpi=off“, “nomodeset“, “noapic” ve “nolapic” gibi kelimelerin geçtiği bir hata iletisi alırsanız Ubuntu kurulum işlemini Çekirdek önyükleme seçenekleri sayfasında anlatıldığı şekilde yaparak sorunu atlatabilirsiniz.

4. Kurulum sonrası ilk ayarları yapın
Preferences-system 64px.png
Ubuntu kurduktan sonra yaygın ihtiyaç duyulan bazı ayarlamalar hakkında bilgi almak ve Ubuntu kullanımı konusunda hızlı bir ilerleme kaydetmek için Windows’tan Ubuntu’ya geçiş ve Sıkça Sorulan Sorular sayfalarını okumanızı tavsiye ederiz.

Güncellemeleri yükleyin 

Ubuntu’da karşılaşılabilecek olası hataları en aza indirmek ve yüklü yazılımların paketlenen son sürümlerini kullanabilmek için tüm güncellemeleri yüklemeniz tavsiye edilir. Güncellemeler öntanımlı olarak arkaplanda otomatik olarak denetlenmekte ve güncellenecek paketler varsa otomatikman kullanıcıya bildirilmektedir. Güncellemeleri elle kontrol için seçke arama kutucuğuna “güncelle” gibi bir ibare yazarak “Yazılım Güncelleştirici” aracına ulaşabilirsiniz.

MP3, video, Flash oynatabilmek ve RAR dosyalarını açabilmek için…

Ubuntu kurulumunun ilk aşamalarında dikkat ettiyseniz “Üçüncü parti yazılımı kur” şeklinde bir seçenek vardı. Eğer bu seçeneği işaretlemeden geçtiyseniz Synaptic Paket Yöneticisi’ni kurun ve Synaptic’de ubuntu-restricted-extras paketini aratıp yükleyin. Bu paket; MP3, Flash, WMV vb. ortamları oynatabilmek için gerekli eklentileri yükler ayrıca Times New Roman, Arial gibi TrueType yazıtiplerini, .rar dosyalarını açabilmek için gerekli unrar eklentisini ve diğer bazı eklentileri yükler. Tüm bu eklentiler lisanslarındaki kısıtlayıcı nitelikler nedeniyle Ubuntu kurulum dosyası içinde yer almamaktadır.
“Ubuntu Kısıtlı İlaveleri” paketi içinde yer alan “unrar” eklentisi .rar biçimli dosyaları açabilme desteği sağlar. Rar biçiminde arşivleme yapabilme desteği için ise ayrıca rar isimli paketi kurunuz.

Ekran kartı ayarlarını değiştirmeniz gerekirse… 

Ubuntu kurulumu ile beraber ekran kartınız için genellikle açık kaynak toplulukları tarafından yazılmış sürücü paketleri kurulur. Ancak bu sürücüler üç boyutlu oyunların, vb. 3B yazılımların çalışabilmesi için yeterli gelmeyebilir. Sisteminizde kullanabilecek başka sürücü seçeneklerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmek ve değiştirmek için Sistem Ayarları > Yazılım & Güncellemeler > Ek Sürücüler yolunu izleyebilirsiniz. Eğer sisteminiz ile beraber öntanımlı yüklü gelen sürücüler düzgün çalışıyor ve performansı ihtiyaçlarınıza cevap veriyorsa bu sürücüleri değiştirmemeyi tercih edebilirsiniz.

 

Ubuntu, kurulum için iki farklı sürüm sunmaktadır. İlki, LTS (Long Term Support) olarak adlandırılan yani uzun süreli desteğe sahip olan sürümdür. Bu sürüm oldukça kararlıdır fakat güncellik olarak uygulamaları geriden takip etmektedir. Toplam destek süresi beş senedir. Beş sene boyunca yükseltme veya yeniden kurulum ihtiyacı hissetmeden kararlı bir sürüm kullanmak istiyorsanız LTS sürümü seçebilirsiniz.

Diğeri ise ara sürüm olarak isimlendirilebilen ve LTS sürümler arasında çıkan sürümdür. Ara sürümler mümkün olan en güncel paketleri barındırır, buna bağlı olarak da hata yaşanması ihtimali LTS sürümlere göre daha fazladır. Ara sürümler dokuz ay boyunca desteklenirler. Bu aşamadan sonra sürüm yükseltilmesi gerekmektedir. Yenilikleri takip etmek ve uygulamaların en güncel sürümlerini kullanmak istiyorsanız ara sürümleri tercih edebilirsiniz.

32bit mi 64bit mi tercih edilmeli?

Eğer işlemciniz 64bit destekliyorsa 64bit olan sürümü tercih etmeniz yararınıza olacaktır. ISO’nun isminde amd64 geçmesi Intel işlemcili makinelere kurulamayacağı anlamına gelmez. Kısacası işlemcinizin 64bit desteği varsa amd64, 64bit desteği yoksa i386 isimli ISO’ları indirmelisiniz.

 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
Devamını OkuGizle
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar
 • Dısqus Yorumlar