Linux Mint 32 Bit Türkçe indir

 • 0
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
 • Lisans Ücretsiz
 • ÜreticiMint
 • İşletim Sistemi L
 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%

Linux Mint İşletim Sistemi 

Linux Mint 32 Bit Türkçe versiyonu versiyonunu indirmek ve linux deneyimi yaşamak istiyorsanız hemen indirin.  Ücretsiz bir linux işletim sistemi olan mint, ubuntu ve debian esas alınarak geliştirilen linux işletim sistemi dağıtımlarından birisidir. İndireceğiniz Mint  32bit versiyonudur.   İndireceğiniz Dosyanın adı linuxmint-18.2-cinnamon-32bit.isodur ve dvd versiyonudur.

64 Bit Linux Mint İndirmek için tıklayınız. 

Linux Mint 19 Tara Download

Linux Mint Serisinin son versiyonunun kod adı olarak Tara Belirlendi. Birçok hata düzeltmesi ve istikrar geliştirmesi yapılan tarayı ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz. 18 Sonya versiyonuna göre daha stabil ve hızlı çalışması sağlanmış olan 19 Tara versiyonunu sizlere sunuyoruz.

linux mint cinnamon indir (2)Linux işletim sistemleri tamamen özgür yazılımlardır ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. İso dosyası şeklinde indireceğiniz bu dosyayı cdye yazdırabilir veya usb bellek ile root ederek kullanabilirsiniz.

Linux Mint, Ubuntu ve Debian temel alınarak geliştirilen, masaüstü kullanıcılarına yönelik bir Linux dağıtımıdır. Linux Mint, “güçlü ve kullanımı kolay hem de modern, şık bir işletim sistemi” olmayı hedeflemektedir.

Linux Mint, DistroWatch sitesinde, sayfası en çok tıklanan dağıtımlar listesinde 2011 yılından beri birinci sırada yer almaktadır.Linux Mint web sitesinde, Linux Mint’ın, Windows, MacOSX ve Ubuntu işletim sistemlerinden sonra dünyada en çok kullanılan 4. masaüstü işletim sistemi olduğu ifade edilmektedir.

Ana sürüm olarak, bizzat Linux Mint ekibi tarafından geliştirilen Cinnamon masaüstü ortamı ile MATE masaüstü ortamını içeren sürümleri yayınlamaktadır. Ayrıca KDE ve Xfce masaüstü ortamlarını içeren sürümleri de seçenek olarak sunulmaktadır.

 

Cinnamon, MATE ya da Xfce?

Linux Mint, 3 farklı sürümde gelmektedir, her biri farklı masaüstü ortamını içerir.

CinnamonEn modern, yenilikçi ve tam özellikli masaüstü
MATEDaha kararlı ve daha hızlı bir masaüstü
XfceEn hafif ve en kararlı masaüstü

Cinnamon

Linux Mint’in en sevilen sürümü Cinnamon masaüstüdür. Cinnamon öncelikli olarak Linux Mint için geliştirilmiştir. Akıcı, kullanışlı, güzel ve yeni özelliklerle doludur.

Mate

Linux Mint, MATE masaüstünün geliştirilmesinde de yer almaktadır. Bu GNOME 2’nin devamı sayılan klasik bir masaüstüdür, 2006 ve 2011 yılları arasında Linux Mint’in varsayılan masaüstüydü. Bazı özellikleri eksik ve Cinnamon’dan daha yavaş gelişimi olsa da, MATE daha hızlı çalışır, daha az kaynak kullanır ve Cinnamon’dan daha kararlıdır.

Xfce

Xfce hafif bir masaüstü ortamıdır. Cinnamon ya da MATE kadar özellik desteği sunmaz, ancak son derece kararlı ve kaynak kullanımı da çok azdır.

Linux Mint Kurulum Rehberi

Linux Mint, ISO imajı (bir ISO dosyası) biçiminde gelmektedir, bunu açılış yapabilir DVD ya da açılış yapabilir USB bellek oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Bu rehber, doğru ISO imajını indirmenize ve Linux Mint’i bilgisayarınıza kurmak için açılış yapabilir ortam oluşturmanıza yardımcı olmak içindir.

Ubuntu daha çok ABD yasaları gereğince, Debian ise GNU felsefesi nedeniyle; Java, Adobe Flash MP3, DVD, DivX, Flash gibi ortamları kullanabilmek için gereken ancak lisans kısıtlamalarına sahip eklentileri kurulum dosyasında bulundurmazken Linux Mint, kullanıcılara söz konusu eklentileri içeren ve içermeyen iki ayrı sürüm sunmaktadır. Bahsedilen eklentileri içermeyen sürümü temin eden kullanıcılar da isterlerse Linux Mint kurulumu esnasında ilgili seçeneği işaretleyerek söz konusu paketleri İnternetten indirerek yükleyebilirler, ayrıca kurulumdaki bu aşamayı atlayan kullanıcılar da söz konusu ekletnileri daha sonra paket depoları üzerinden birkaç tıkla indirip yükleyebilirler.
Dağıtımın ilk sürümü 27 Ağustos 2006’da yayınlanmıştır. Teknik olarak Ubuntu’nun paket kaynaklarını bundan başka kendileri tarafından değişiklik içeren ek paketleri kullanmaktadır.

Geliştiricileri, Ubuntu tabanının terk edip Debian tabanına geçme amacıyla 7 Eylül 2010’da Debian tabanlı ve Ubuntu’dan bagımsız bir sürüm olan Linux Mint Debian Edition’ı (LMDE) duyurmuşlardır.

LMDE’nin Cinnamon ve Mate Masaüstü ortamlarını içeren 32 ve 64 bitlik güncel ISO kalıpları Mart 2013 tarihinde yayınlanmıştır. LMDE’nin Ocak 2014 itibari ile Güncelleme Paketi 8. sürümü test depolarına alınmıştır.  Linux Mint Debian Edition 2014.03 kararlı sürümü 3 Mart 2014 tarihinde duyurulmuştur.

LMDE 2. sürümü Betsy ile birlikte Debian testing tabanından, Debian stable tabanına geçmiştir. Böylece bu sürümle birlikte LMDE yarı yuvarlanan yapısını kaybederek, LTS sürüm özelliği kazanmıştır. LMDE 2 Betsy’nin Cinnamon ve Mate masaüstü sürümlerini içeren ISO dosyaları 10 Nisan 2014 tarihinde yayınlanmıştır.
Linux Mint, büyük ölçüde açık kaynak ve özgür yazılımlardan oluşmaktadır. Bununla birlikte MP3, DVD, DivX, Adobe Flash ve Java oynatmak için gerekli bazı sahipli lisanslara sahip kodlayıcı-kodçözücüler hazır yüklü indirilebilir. Linux Mint web sitesinde “Download” bölümünde görülebileceği üzere kullanıcılara; söz konusu sahipli eklentileri içeren ve içermeyen iki ayrı sürüm sunar.  Linux Mint, öntanımlı olarak sahipli herhangi bir sürücü içermez.
Ana sürüm olarak, bizzat Linux Mint ekibi tarafından geliştirilen Cinnamon masaüstü ortamı ile MATE masaüstü ortamını içeren sürümleri yayınlamaktadır. Ayrıca KDE ve Xfce masaüstü ortamlarını içeren sürümleri de seçenek olarak sunulmaktadır. Cinnamon; geleneksel bilgisayar masaüstü kullanımı ön plana çıkaran, özelleştirilebilirliği yüksek, sade ve esnek bir masaüstü ortamı olarak tanımlanabilir. Cinnamon, GNOME-3’den çatallanarak geliştirilmeye başlanmıştır. MATE ise Gnome-2’den çatallanarak geliştirilen bir masaüstü ortamıdır.
Yazılım Yöneticisi, Güncelleme Yöneticisi, Ana Menü, Dil Yöneticisi, Sürücü Yöneticisi, Giriş Ekranı (MDM) Yöneticisi, Yedekleyici gibi kendine özgü çeşitli araç ve yazılımlar içerir.
Ubuntu yazılım depolarını kullanır. Ubuntu paket depoları ile uyumludur.

Linux Mint uluslarası alanda geniş bir katkıcı topluluğa sahiptir. Tamamen gönüllülerden oluşan geliştirici ağı ve yine gönüllülerin kurduğu yerel destek siteleri ile yerel dillerde destek verilmekte ve tercüme çalışmalarına katılım sağlanmaktadır.
Linux Mint Türkiye çatısı altında Mint kullanıcılara ve kullanıcı adaylarına Forum sayfası üzerinden Türkçe destek verilmektedir.

Türkiye Topluluğunca yapılan çeviri çalışmaları sonucunda %100 Türkçe Linux Mint araçları desteği sağlanmış durumdadır.

Başlangıçta Linux Mint herhangi bir sürüm döngüsünü takip etmemiştir. 5. sürümden itibaren Ubuntu’nun 6 aylık sürüm döngüsü takip edilmiştir.

Linux Mint’i Kur

Çalışan oturum

Bilgisayarınızı USB bellek (ya da DVD) ile açtığınızda, Linux Mint çalışan oturum ile başlar. Bu şekilde kendiliğinden mint olarak isimlendirilmiş bir kullanıcı ile oturum açılır ve masaüstünde bir kurulum kısayolu olan masaüstü gösterilir.

_images/cinnamon.png

Linux Mint çalışan oturum

Çalışan oturum normal oturuma benzer (yani Linux Mint’in bilgisayara kalıcı olarak kurulduktan sonraki haline), ama aşağıdaki hususlar bunun istisnasıdır:

 • Çalışan ortam yavaştır (bir HDD ya da SDD yerine USB bellek ya da DVD’den yüklenir).
 • Çalışan oturumdaki değişiklikler kalıcı değildir. Bunlar USB belleğe (ya da DVD) yazılmazlar ve kurulum aracı tarafından sistem kurulumlarını etkilemezler.
 • Bazı uygulamalar çalışan oturumda farklı (ya da tümüyle değil) çalışır (Timeshift, Flatpak, Güncelleme Yöneticisi, Karşılama Ekranı..vb.)

İpucu

Çalışan oturum için kullanıcı adı mint dir. Eğer bir şifre sorulursa Enter/Giriş tuşuna tıklayınız.

Linux Mint’in bilgisayara kurulumu

Linux Mint’i bilgisayarınıza kalıcı olarak kurmak için:

 1. :guilabel:`Install Linux Mint/Linux Mint’i Kur`kısayoluna çift tıklayın.
 2. Dilinizi seçin.
_images/installer-language.png
 1. İnternete bağlanın.
_images/installer-internet.png
 1. Eğer internete bağlıysanız, çoklu-ortam çözücülerini (multimedia codecs) kurma seçeneğini işaretleyin.
_images/installer-codecs.png
 1. Kurulum türünü seçin.
_images/installer-install.png

Bilgisayarınızda sadece Linux Mint kullanacaksanız, hard diskinizdeki bütün verileri silmek için, Bütün diski sil ve Linux Mint kur seçeneğini işaretleyin.

Uyarı

Yeni Linux Mint kurulumunu güvenlik için şifrele seçeneği tam disk şifrlemesine atıfta bulunur. Kurulumun bu aşamasında klavye düzeniniz henüz seçilmemiştir, bu nedenle en_US (İngilizce) olarak ayarlanmıştır. Bu seçeneği kullanmaya karar verirseniz, bir şifre girerken bunu göz önünde bulundurunuz. Bu seçeneğin ayrıca bazı NVIDIA sürücüleri ile ilgili sorunlar oluşturabileceğini de dikkate alınız. Linux’a yeniyseniz, bunun yerine ev dizini şifrelemesi kullanmanızı öneririz (bunu kurulumun ileriki aşamalarında yapabilirsiniz).

Eğer bilgisayarınızda bir başka işletim sistemi varsa, kurulum sihirbazı Linux Mint’i bunların yanına kurmak için bir seçenek gösterir. Eğer bu seçeneği seçerseniz, kurulum sihirbazı kendiliğinden mevcut işletim sistemini yeniden boyutlandırır, yer açar veLinux Mint’i yanına kurar. Bir önyükleme menüsü ayarlanarak, bilgisayarınızı her başlattığınızda iki işletim sistemi arasında seçim yapabilmenizi sağlar.

Not

Eğer disk bölümlerini yönetmek ya da özel bir disk bölümünü kullanmak istiyorsanız; Başka bir şey seçeneğini seçiniz.

_images/installer-partitions.png

Linux Mint kök / dizininin bağlanması için bir adet disk bölümü gereklidir.

Linux Mint işletim sistemi (ek yazılımlar ve bireysel veriler olmadan) aşağı yukarı 15 GB. alan kaplar, bu yüzden bu bölüme makul bir boyut vermeniz uygun olacaktır (100 GB. veya daha fazla).

ext4 dosya sistemi önerilir. Bu en çok popüler Linux dosya sistemidir.

_images/installer-partition.png

Ayrıca swap/takas alanı bölümü de oluşturun. Bu bölüm uyku kipi için ve bilgisayarınızın RAM’i bittiğinde güvenlik tamponu olarak kullanılır. Bu bölüme bilgisayarınızdaki RAM miktarına eşit bir boyut verebilirsiniz.

 1. Saat diliminizi seçin
_images/installer-timezone.png
 1. Kalvye düzeninizi seçin
_images/installer-keyboard.png
 1. Kullanıcı detaylarını girin
_images/installer-user.png

Adınız kısmı gerçek adınız olabilir, ancak böyle olması zorunlu değildir. Bu sadece yereldeki ekran koruyucu ve giriş ekranında kullanılır.

kullanıcı adı oturum girişi için kullanılır, bilgisayar adı bilgisayarınızın ağdaki adıdır.

Hataları önlemek için sadece küçük harfleri kullanmalısınız, noktalama işareti ya da vurgu işareti kullanmamalısınız.

Kişisel verilerinizi yerel saldırılara karşı korumak için (çevrenizdeki insanların erişmesini engellemek ya da bilgisayarınız çalınmasına ihtimaline karşı), Ev dizinimi şifrele seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Kuvvetli bir parola seçin.

 1. Linux Mint bilgisayarınıza kurulurken slayt gösterisinin tadını çıkartın.
_images/installer-slideshow.png

Kurulum bittiğinde, Şimdi Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

_images/installer-finished.png

Bilgisayar kapanmaya başladıktan sonra sizden USB belleğinizi (ya da DVD’yi) çıkarmanızı isteyecektir. Yeniden başlatma esnasında, bilgisayarınız size bir önyükleme menüsü gösterecek veya yeni kurulmuş Linux Mint işletim sisteminizi başlatacaktır.

 

 • 0/5
 • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
Devamını OkuGizle
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar
 • Dısqus Yorumlar